Čajové noviny, O čaji

Rooibos, bezkofeinový čaj nejen pro Vaše děti

rooibos

Jste milujícími rodiči svých dětí a chcete jim dopřát nápoj, který potomky osvěží, je lahodný a neobsahuje nadbytečné cukry ani kofein? Pokud ano, nejvhodnější je hledání mezi tzv. čajem  – nečajem tedy rostlinkou, keříkem který nese název Aspalathus linearis, v překladu do češtiny čajovec kapský známí jako Rooibos. Přesně u takovéhoto produktu můžete být zcela bez obav. I když Rooibos běžně všichni označujeme jako čaj, nemá s pravým čajem nic společného. Proto tedy čaj – nečaj ???. Připravíme z něj lahodnou mňamku, která potěší nejenom maminky a tatínky, ale především jejich děti.

Ačkoliv vládne přesvědčení, že všechny čaje obsahují kofein, tak právě Rooibos nebo jemu velmi podobný keřík Honeybush je velmi vhodným čajem pro děti – neobsahuje kofein a chuťově je podmanivý a jeho vůně potěší i smyslově povzbudí. Samotný název koresponduje s toutéž rostlinkou, z které pochází. Rostlinka Rooibos je jihoafrického původu, naprosto odlišná od ostatních pravých čajů a nejlepší ze všeho je, že se při výrobě mísí s jinými přísadami, aby získala různé příchutě a vůně. Nejběžnějšími jsou ovoce, ale Rooibos může také chutnat jako čokoláda nebo dokonce specifické koření, ale též jako některé dezerty.

Z Rooibosu se zkrátka dá vykouzlit velmi rozmanitá paleta chutí a vůní. V prodejnách s čajem se setkáte s již poměrně rozsáhlou nabídkou, jak sypaných tak porcovaných druhů Rooibosů. Poslední dobou se objevuje velké množství porcovaných, tedy sáčkových Rooibosů. Sáčkové neznamená ihned špatné. I v sáčkových čajích se lze setkat s tou nejkvalitnější surovinou. Nutno také, ale zmínit, že ne vždy toto platí u velkých obchodních řetězců.

Rooibos čaj není pouze nápojem pro pití, jistě oceníte jeho přínos i po širší zdravotní stránce, jakožto alternativní pomoc pro vaše děti. Ano, rooibos totiž obsahuje jak železo, tak vitamín C, což z něj dělá vašeho dobrého spojence v boji proti anémii. Mnoho dospělých, ale i dětí trpí dnes tímto neduhem  a vyhledání zdrojů v podobě přírodních látek, aniž by se užívaly pouze léky, je nasnadě.

Anémie neboli jak se jí říká chudokrevnost, je onemocnění krve, při kterém se snižuje hladina hemoglobinu (červeného krevního barviva) v krvi a zároveň dochází ke snížení počtu červených krvinek v těle. Hemoglobin na sebe váže kyslík a dodává ho jednotlivým tkáním. Při jeho snížené hladině pak mají tkáně kyslíku nedostatek. Často bývá důsledek špatné stravy, zvýšených potíží s absorpcí železa nebo obojího. Ale může být dána i genetikou. Anémie způsobuje únavu a slabost, dále např. průsvitnost tkáně kůže. Způsobem boje proti anémii je strava bohatá na minerály, na železo a vitamin C, která usnadňuje její vstřebávání. Rooibos čaj bezpochyby obsahuje tyto potřebné látky a vitamíny.

Přísady a náčiní pro přípravu čaje rooibos:

  • Mezi 150 a 200 ml vody podle množství rooibosu a v ideálním případě by měla být voda slabé mineralizace.
  • 2,5 gramu kvalitního čaje rooibos na jeden šálek.
  • Čajová konvice bude nejlepší, zvláště pokud se chystáte připravit více než jeden čaj současně.
  • Pokud chcete vážit váhu, ideální je respektovat těch 2,5 gramu čaje na šálek. Velmi často, ale také dochází k experimentům (a u nás samotných to není výjimka) s množstvím suroviny, která vykouzlí ten nejdokonalejší rooibos čaj – nečaj.

Závěrem tedy dovolte shrnout to podstatné co z Rooibosu dělá nápoj pro celou rodinu.

  • Rooibos je vhodný pro děti.
  • Neobsahuje ani tein, ani kofein, není škodlivý, i když ho pijeme ve velkém množství.
  • V mírném nálevu je vhodný i pro kojence.
  • Obsahuje velké množství vitamínů jako například vitamín C a různé minerální látky, jako je měď, železo, draslík nebo vápník.
  • Díky antioxidantům které Rooibos obsahuje, podporuje obranyschopnost organismu.
  • Tím, že je prostý cukru nemá ani žádné kalorie.

Napsat komentář