Jak připravit sypaný čaj? Zalití čaje převařenou vodou…?, no ano, ale jak a jak který?
Jak tedy připravit sypaný čaj? Na každém kroku kdekoli v časopisech, odborných knihách o čaji, na internetu, se dočtete jakým způsobem přesně zalévat sypané čaje. Naopak většina popisků u čajů porcovaných (a z toho pramenících nejvíce špatných zkušeností s přípravou a potažmo chutí zeleného čaje) je chybných. Zelený čaj je doporučován zalévat vroucí vodou a podobně, což není moc dobře, především pro jeho chuťové vlastnosti. Ortodoxní čajaři oproti tomu např. dodržují přísná pravidla zalévání jednotlivých druhů bílých, zelených nebo černých čajů, dělají se různé čajové obřady, čaje se luhují s přesností téměř na vteřiny. To samozřejmě může a nemusí mít nějaké zvláštní opodstatnění. Tedy alespoň v našich luzích a hájích to zůstává otázkou. My si myslíme, že čaj by se neměl vzdalovat nám v uvozovkách obyčejným lidem, kteří by si rádi vychutnali tento nápoj. Avšak právě pro tyto zavedená pravidla nebo ze strachu, že něco při přípravě pokazíme, nebo zanedbáme, se takto kvalitnímu čaji raději vyhneme a řekneme si „to není nic pro mě“ a sypaný čaj raději zavrhneme. A je to škoda. Přitom většina sypaných čajů má oproti jiným úžasnou chuť, vůni, barvu. Sypaný čaj má prostě mnoho výhod, alespoň co se jeho kvality a vlivu na zdraví týká. Má mnoho variací, mnoho zdravotních a regeneračních účinků, jak na mysl, tak tělo a proto je naším cílem rozšíření tohoto nápoje mezi širokou veřejnost a odtabuizovat přípravu čaje. Samozřejmě, aby bylo zajištěno, že každý šálek čaje bude opravdovým zážitkem, některé věci by měly být dodrženy. Nicméně ne striktně. O těchto věcech, nebo jakýchsi postupech budeme, ale ještě hovořit.
Náš názor je, že čaj by měl především chutnat.
A to tomu člověku nebo té skupince osob, která se rozhodla zpříjemnit si chvíle čajem. A právě tyto chvíle by neměli být frustrující z toho, že něco neumím nebo udělám špatně. Tedy pokud alespoň trochu pijete čaj, dáte nám za pravdu, že se Vám nechce dlouhý čas zabývat přípravou čaje. A proto se Vám tuto přípravu pokusíme co nejvíce usnadnit a zpříjemnit.No ono pokud si tento nápoj zamilujete, nakonec zjistíte, že i tento článek je Vám vlastně k ničemu. Tu radost s jakou budete do konce života experimentovat s tím jak ten, či onen čaj připravit, si žádnými články o přípravě čaje stejně nenecháte vzít.
Sypaný čaj má rád volnost.
Pokud se čajové lístky mohou volně pohybovat optimálně se rozvine jejich chuť. Tudíž vhodná je velká konvice (či jakákoli jiná nádoba) a velké sítko. Toto sítko u čistých bílých, zelených, žlutých nebo černých čajů být nemusí, poněvadž si čaj sám sedne na dno a do šálku se vesměs nedostane.Měkká voda je nejlepší pro aroma. Nicméně kvůli tomu nebudeme vodu měkčit a tudíž použijeme vodu, kterou máme po ruce. Bílý, zelený a oolong čaj nejprve zalijeme z jedné čtvrtiny touto studenou vodou, poté dolijeme vodu již vřelou. Tímto se nám nestane, že bílý, žlutý a zelený čaj který je v podstatě ještě mezi živými se nám spaří a vytratí se jeho chuťové vlastnosti. Má se to stejně jako s živou kytkou, pokud na ni nalijete rovnou vřelou vodu okamžitě odejde. A opět, pokud se stane, že bílý, zelený nebo oolong čaj zalijete 100°C vodou, tento nevyléváme a klidně jej vypijeme. Může nám to takto i zachutnat. A pokud ne, máme chuťový vzorek na porovnání s čajem který zalijeme podle výše zmíněného.
Doba louhování záleží na Vás, podle toho jak chcete silný čaj.
Jak připravit sypaný čaj černý? No to je již naprostá hračka.
U černého čaje je to ještě jednodušší, ten zalijeme 100°C vodou a hlídáme si pouze dobu louhování a to jenom kvůli tomu, abychom měli čaj co nejvhodněji připravený pro naše chuťové pohárky.
Chuť rozhodne.
Doba přípravy a množství čaje, které se používá je tedy subjektivní. Obecně platí, že kratší doba louhování má stimulující účinek a delší doba louhování cca 3 a více minut má uklidňující účinek.
Takže se nebojte. A s chutí do čaje.
DOPORUČENÝ ZPŮSOB JAK PŘIPRAVIT SYPANÝ ČAJ