Čajové noviny, O čaji

TUAREG BIO – zelený mátový čaj na relaxaci

TUAREG BIO – zelený mátový čaj na relaxaci

Popis čaje:

V čaji Tuareg se vedle čerstvé nebo sušené máty (Nana máty), používá silný zelený čaj, jako je čínský střelný prach (Gunpowder). My používáme mátu a zelený čaj Čína sencha. Vzhledem k tomu, že marocká máta je výraznější než máta peprná, převládá v čaji více mátová vůně nad vůni zeleného čaje. Dle tradiční přípravy se servíruje Tuareg z kovové konvice do sklenek.

konvice ZelenýDrak.cz

O Tuaregu

Víte jaký je nejjednodušší způsob, jak zjistit něco o nových zemích a zvycích jejich obyvatel? No přece, začít s jejich čajovými zvyky! Téměř každý národ má své vlastní obřady a zvyky, pokud jde o pití čaje a my jsme rádi, že je můžeme s Vámi objevovat.

Maročané jsou vyhlášeni po celém světě téměř značkovým čajem Touareg nebo jednoduše „mátovým čajem“. Nicméně Tuareg není jenom mátový čaj na který jsme všichni zvyklí. Takže pojďme zjistit, proč je tak zvláštní a proč ostatní země přijaly marocký recept.

Ochucený čaj Tuareg je také známý jako marocký mátový čaj, který je sociálním pojivem v zemích Maghrebu. Ačkoli je Tuareg oblíbeným čajem arabských a muslimských zemí, stal se také oblíbenou volbou v jiných státech západní civilizace, jako je Francie, Španělsko a Portugalsko. Zásadní složkou čaje Touareg je Mentha spicata neboli Nana máta pocházející z Maroka, která má pikantní, ale mírné aroma díky vysokému obsahu silic. V čaji Tuareg se vedle čerstvé nebo sušené máty (Nana máty), používá silný zelený čaj, jako je čínský střelný prach (Gunpowder). Čaj se běžně podává velmi horký a sladký, je oblíbený hlavně jako dezertní čaj . Nicméně, díky ovocnému aftertaste, rozšiřuje pěkně škálu potravin, které můžeme k čaji konzumovat. Jsou to například recepty z jehněčího masa, hrášku nebo ovocné saláty.

Pití čaje Tuareg je více než jen Marocký zvyk, je to také nástroj používaný v oblasti prodeje a obchodu. Pokud se ocitnete na marockém nebo Egyptském trhu, nebuďte překvapeni, pokud se tedy posadíte, že je vám nabídnuta sklenice mátového čaje od prodejce, který se vám snaží něco prodat. Je také dobré mít na paměti, že je neslušné odmítnout, nebo začít vyjednávat cenu zboží při servírování Tuaregu.

Příprava a servírování

Touareg hraje hlavní roli při společenských událostech v zemích Maghrebu. Ačkoliv v těchto regionech je obecné vaření považováno výhradně za ženskou záležitost, čaj ovšem připravuje hlava rodiny, tedy muž a nabízí jej hostům alespoň ve třech porcích. Proces přípravy je složitý, ale intenzivní rituál, který vás opravdu připojí k duchu čaje.

Zde je návod, jak to chodí při přípravě Tuaregu a co budeme potřebovat:

  • Zelený čaj, nejlépe Gunpowder
  • Cukr
  • Lístky čerstvé máty
  • Převařenou vodu
  • Kovovou konvici na čaj a malé skleničky na jednotlivé porce

Tradiční PŘÍPRAVA:

V první fázi přípravy vložíme zelený čaj (nejlépe silnější zelený čaj) do kovové konvice. Druhá fáze přípravy Tuaregu obsahuje vyčištění zeleného čaje. Vyčistěte tedy zelený čaj a to takto. Zalijte čaj přibližně na 20 až 30 vteřin převařenou vodou. Po 20 až 30 vteřinách přidejte zbytek již chladnější vody a čaj lužte. První nálev z čištění čaje si uchováme pro další použití. Tento proces by měl být opakován několikrát, protože to snižuje hořkost čaje. Poté, co se čaj očistí, přidáme nálev z prvního čištění, nasypeme cukr a vložíme lístky máty. Nezapomeneme přilít trochu převařené (pravděpodobně již více chladné) vody. To vše umístíme na vařič nebo na oheň (nacházíme-li se venku) a necháme chvíli povařit. Vaříme Tuareg proto abychom zvýšili aroma čaje. Poté, necháme Tuareg vychladnout a to po dobu tří až pěti minut. Poté nápoj podáváme.

Nyní si můžete vychutnat čaj s cukrem nebo bez, záleží na vaší chuti. Pro finální požitek, přidejte lístky čerstvé máty do sklenky a Tuaregem z velké výšky čerstvou mátu ve sklenici zalijte.

Výhody mátového čaje Tuareg

Proč byste se měli pokusit připravit a následně popíjet mátový čaj Tuareg? Je to proto, že se budete účastnit exotického rituálu přípravy čaje a bude se moci těšit na mnoho tělu prospěšných vlastností u tohoto lahodného nápoje.

Zde je to, proč lidé mátový čaj Tuareg pijí:

1. Obecně se má za to, že díky mátě obsažené v Tuaregu budeme pomáhat trávícímu systému. Budeme uvolňovat křeče v břiše a stimulovat sekreci trávicích šťáv.

2. Tuaregem se maročtí obyvatelé čistí a pomáhají tělu se zbavit špatných bakterií.

3. Tuareg také využívají jako relaxační a uklidňující nápoj, snižující úzkost a napětí.

4. Lidé mají za to, že mátový čaj pomáhá řidičům zůstat bdělejší a uvolněnější v provozu.

5. Aroma z Tuaregu může pomoci zmírnit příznaky bolesti hlavy a nachlazení.

Je nutno podotknout, že účinky tohoto konkrétního čaje nebyly zatím vědecky testovány.

Příprava a pití Touaregu bude pro Vás jistě zážitek. Neváhejte a zkuste si připravit Tuareg doma. Tuareg je stvořen k popíjení a relaxaci s přáteli právě díky své osvěžující mátové vůni.

TUAREG BIO – zelený mátový čaj na relaxaci

TUAREG BIO - zelený mátový čaj na relaxaci

Objednat:

TUAREG BIO – zelený mátový čaj na relaxaci – příprava

TUAREG BIO - zelený mátový čaj na relaxaci - příprava

TUAREG BIO – zelený mátový čaj na relaxaci – nálev

TUAREG BIO - zelený mátový čaj na relaxaci - nálev

TUAREG BIO – zelený mátový čaj na relaxaci 

Napsat komentář