Čaje dle druhu

Věděli jste, že
čaj je nejpitelnější napoj po vodě na světě?

Tím že obliba v pití čajů roste, tím roste i počet druhů čajů. Lidé se stále více a více zajímají o čajovou kulturu a rádi objevují nové druhy čajů i tzv. nečajů.
Dnes většina z nás již ví, že čaj není jenom černý popřípadě zelený. Známe i další druhy čajů jako čaj bílý a oolong čaj. Co například nemusíme znát je čaj žlutý a nebo čaj červený.

Možná, že jsme ani nikdy neslyšeli o zvláštním druhu čaje, který se několikanásobně fermentuje ve svých vlastních bakteriích a tím získává jedinečné a nezapomenutelné aroma. Tím čajem je pravý čaj Puerh. Puerh umí krásně odbourávat vnitřní tuky v těle a tudíž je pro mnoho lidí téměř nepostradatelný.

V kategorii nepravých čajů tzv. čajů nečajů nesmíme opomenout Rooibosy a medový čaj Honeybush. Jsou to v podstatě takové bylinky, které mají mnoho minerálů a vitamínů. Jsou obrovsky bohaté na antioxidanty. Je možné je pít téměř neomezeně. A nebojte se tak jako Sheldon Cooper z jednoho tv seriálu, že by Vám díky antioxidantům mohli dojít oxidanty. U dětí si nemusíme s tímto čajem dělat starosti ,zda jej mohou či nemohou. Neobsahuje kofein za to obsahuje spoustu užitečných látek, takže pro děti je úžasný.

Bylinky, no to je kapitola sama pro sebe. Na každou nemoc příroda vymyslela bylinku, ale to se nyní nesmí povídat. Co se snad povídat smí a těžko uvěřit, že tomu bylo jinak  je, že bylinky se pijí od nepaměti na nejrůznější neduhy těla. Protože třeba před 2000 lety byste si asi Ibalgin nedali.

Ovocné čajíčky zná také každý. Ne každý, ale ví, že kousky ovoce v čaji se dají po vyluhování třeba sníst a nebo se z vyluhovaného ovoce dají dělat například výtečné makronky. Pravda, nelze to úplně u ovocných čajů, které obsahují nějaké bylinky jako např. citronovou trávu, ale čajíky čistě ovocné vhodné jsou.

Druhy čajů

Bílý čaj

Bílý čaj

Bílý čaj je vyráběn pouze z nejmladších čajových lístku. Jeho pití bylo kdysi pouze výsadou císařů.

Zelený čaj

Zelený čaj

Zelený čaj je úžasný nápoj proti mnoha neduhům. Je vyráběn v různých podobách a variacích a to i přesto, že původ má v jedné rostlince a to Camellii sinensis.

Černý čaj

Černý čaj

Černý čaj není ochuzen o nic co by neměl zelený čaj. Jde stále o nápoj, který se vyrábí ze stejné rostlinky jako čaj zelený nebo bílý. Pokud nemáme energii můžeme ji doplnit pitím černého čaje. Černým čajem dále dodáme tělu antioxidanty, vitamíny a minerály.

Žlutý čaj

Žlutý čaj

Žlutý čaj je nejvzácnější ze všech druhů čínského čaje. Žlutý čaj je poměrně neznámý a je velmi obtížné jej najít. Člověk by ani nevěřil, že žlutý čaj byl prvně produkován již v průběhu dynastie Čching ( 1644-1911 ). Původně byl vyráběn jen pro místní obyvatele, kteří ho zbožňovali. Postupem času se, ale pomalu vytratil do neznáma. Vytratili se nejen odrůdy, ale i výrobní postupy. Proto dnes je velmi obtížné žlutý čaj vyrobit

Červený čaj

Červený čaj

Dobře vyrobený červený čaj je podle definice plně oxidovaný, což z něj činí nejsladší kategorii v čajích. Jinými slovy, enzymatický potenciál v listu byl vyčerpán. Výsledkem je, že červený čaj je oxidován z 99% +

Oolong čaj

Oolong čaj

Oolong v překladu znamená něco jako černý drak nebo černý had o kterém legenda praví že čajového plantážníka při sušení čajových lístků vyděsil černý had. Plantážník vyděšen tímto černým hadem vzal do zaječích. Když po několika dnech získal odvahu vrátit se zpět k rostlině, nalezl listy rostlin v dokonalém stádiu fermentace. Výsledkem byl fascinující nápoj.

Puerh prémium

Puerh čaj

Puerh čaj je jediný opravdu fermentovaný čaj. Fermentace dokonce probíhá vícenásobně. Tento způsob výroby dává čaji nezaměnitelnou velmi intenzivní zemitou chuť. Jsou tací co tvrdí, že chutná jak kostelové lavice. Pravdou je, že na chuť je třeba si zvyknout, ovšem po krátkém čase zjistíte, že bez pueru se nadá žít. Je to takzvaný požírač tuků a úžasně se po něm tráví.

matcha čaj

Matcha čaj

My všichni jsme si vědomi zdravotních výhod zeleného čaje – obsahuje vitamíny a minerály, působí jako přírodní stimulant ke zlepšení nálady atp. Teď si představte všechny tyto výhody a přínosy pro zdraví, ale ZESÍLENÉ!!! S Matcha totiž trávíte celý čajový list, na rozdíl od čaje zalitého vodou, což znamená, že Matcha přináší vše, co zelený čaj přináší – ale s mnohem vyšší účinností.

Rooibos čaj

Rooibos čaj

Ačkoliv vládne přesvědčení, že všechny čaje obsahují kofein, tak právě Rooibos nebo jemu velmi podobný keřík Honeybush je velmi vhodným čajem pro děti – neobsahuje kofein a chuťově je podmanivý a jeho vůně potěší i smyslově povzbudí. Rostlinka Rooibos je jihoafrického původu, naprosto odlišná od ostatních pravých čajů a nejlepší ze všeho je, že se při výrobě mísí s jinými přísadami, aby získala různé příchutě a vůně. Nejběžnějšími jsou ovoce, ale Rooibos může také chutnat jako čokoláda nebo dokonce specifické koření, ale též jako některé dezerty.

Bylinný čaj

Bylinné čaje

Umět využít sílu bylinek je pradávná tradice. Zelený Drak® Vám nabízí nejen základní byliny vysoké kvality, ale i staré a obnovené čajové směsi. Používají se listy, květy, ovoce a aroma, v kombinaci s mátu peprnou, zázvorem, ananasem, kopřivou, citrónovou trávou a mnoha dalšími. Jednou vznikne ovocné osvěžení, jednou kořeněný plnohodnotný čaj. Ale pokaždé vznikne pravý chuťový zážitek. Mimochodem: bylinkové čaje neobsahují (až na mátu) žádný kofein a jsou oblíbené u všech věkových skupin.

wellness čaje

Wellness čaj

Navzdory všemu vyrostla bylinka. Ať již využijeme jako naše babičky heřmánek nebo fenykl při žaludečních obtížích, rybíz nebo mátu peprnou při nachlazení, vždy spojíme možný blahodárný účinek s přirozeným požitkem. Bylinné čaje jsou ideální proti žízni a obstarají svou rozmanitostí lahodnou změnu chutí šálek za šálkem.

Ovocné čaje

Naše ovocné čaje jsou teplé nápoje, které obsahují skutečné ovocné šťávy vyluhované ze sušeného ovoce nebo tropického ovoce. Ovocný čaj prostě chutná vždy skvěle. Například v horkých letních dnech jako osvěžení na terase nebo v chladných ročních obdobích jako voňavý horký nápoj u praskajícího krbu. Je vhodný pro děti.